גירושין ללא ילדים – האם קל יותר להתגרש ללא ילדים?

גירושין ללא ילדים – האם קל יותר להתגרש ללא ילדים?

לרוב מתקיימים גירושין ללא ילדים כאשר בני הזוג היו נשואים במשך זמן קצר. עצם העובדה שבני הזוג לא הביאו ילדים לעולם מקלה על תהליך הגירושין משום שכל הנושאים הכרוכים בפירוק תא משפחתי – משמורת הילדים, תשלום המזונות לילדים והסדרי הראיה אינם רלוונטיים.

מכיוון שהמחלוקות בנוגע למשמורת, מזונות ילדים והסדרי ראיה יורדים מהפרק מתמקד התהליך בנושא חלוקת הרכוש, גם במקרה זה עשוי המצב להיות פחות מורכב מאשר במקרים בהם בני הזוג נשואים במשך שנים ארוכות משום שבדרך כלל בני זוג שמחליטים להתגרש תוך זמן קצר לא מספיקים לצבור הרבה רכוש משותף, ולכן, במקרה זה החלוקה של הרכוש תהיה פשוטה יותר.

גירושין ללא ילדים

[elementor-template id="916"]

מצב שונה ומורכב יותר יכול להיווצר כאשר בני הזוג מחליטים להתגרש לאחר תקופה קצרה אך נמצאים בקשר זוגי ממושך. כמו כן, ישנם מקרים בהם בני הזוג הספיקו לצבור ממון רב בשל סיבות שונות, כמו למשל: עסק מוצלח או קידום בעבודה. בכל מקרה שהוא חשוב להתכונן לבאות וכדי למנוע מצב בו אחד מבני הזוג יגיש תביעת רכוש יש להגיע להסכמות בנוגע לנושא ולחתום על גבי הסכם גירושין. הסכם גירושין מפורט יסדיר את הנושאים החשובים, ביניהם: הדירה המשותפת של בני הזוג, הכספים שבקופות הגמל, הכספים שנמצאים בחשבון העובר ושב, המיטלטלין (פריטים ניידים), נכסים אחרים וחסכונות נוספים. חשוב להבהיר שרכוש שנרכש בטרם הנישואין לא כלול בחלוקת הרכוש, ולמרות זאת, יכול צד אחד לטעון שיש לו זכויות ברכוש במידה שהוא מוכיח שהייתה לצד השני כוונה לשתף אותו.

ואף על פי כן, גם תהליך גירושין ללא ילדים לא כל כך פשוט

למרות שהסכם עוסק בעיקר בנושא הרכוש ושכל ההחלטות בנוגע למשמורת הילדים, הסדרי הראיה ותשלום המזונות לילדים אינם רלוונטיים במקרה של בני זוג ללא ילדים שמעוניינים להתגרש, עדיין מדובר בתהליך קשה. בחלק מהמקרים עלול התהליך להימשך זמן רב בשל מחלוקות משפטיות שונות. דוגמה למקרים אלו יכולה להיווצר כאשר צד אחד הגיע עם ממון רב בעוד הצד השני מעוניין לקבל חלק מהממון. דוגמה נוספת למקרה שגורם לתחושות קשות ביותר היא מצב בו צד אחד בגד בצד השני.

גירושין ללא ילדים

יש לציין שלמרות שתהליך גירושין ללא ילדים אינו כולל את נושא מזונות הילדים האשה כן זכאית לקבל מזונות. המטרה של המזונות היא לסייע לאשה לכלכל את עצמה ולשמור על רמת החיים אליה היא התרגלה במסגרת הנישואין. תשלום המזונות שמגיע לאשה צריך להינתן משלב הפרידה עד למתן הגט. במקרים בהם האשה מרוויחה הרבה יותר מהגבר יהיה הגבר פטור מתשלום על מזונות. נוסף על נושא הרכוש ומזונות האשה יכול ההסכם לעסוק בתחומים נוספים כמו למשל: הצד אצלו תישאר חיית המחמד ומתנות.

בית הדין הרבני או בית הדין לענייני משפחה?

בית המשפט שידון בגירושין ללא ילדים הוא הערכאה אליה הוגשה התביעה הראשונה, ולכן, כדאי לצד שמגיש את התביעה הראשונה לחשוב היטב איזה בית משפט יפעל בצורה הטובה ביותר בשבילו. הסברה הרווחת היא שבית המשפט לענייני משפחה פועל לטובת האשה בעוד בית הדין הרבני פועל לטובת הגבר. מנגד ישנן גם דעות סותרות שטוענות שכל מקרה שונה מהאחר ושהדיינים מתבססים על עובדות בלבד.

גישור גירושין – היתרונות הרבים של התהליך

גישור גירושין מתבצע על ידי מגשר גירושין שיכול להיות גם עורך דין גירושין, דרך זו יכולה להיות הפתרון הטוב ביותר עבור זוגות רבים, לרבות זוגות ללא ילדים.

באמצעות תהליך הגישור יכולים בני הזוג להתמודד טוב יותר עם סערת הרגשות, להבין זה את זה ולקבל החלטות שקולות יותר מאשר במקרים בהם שני הצדדים תובעים זה את זה או אחד הצדדים מחליט לתבוע את בן הזוג.

הגישור יכול להביא גם לחזרה לחיים משותפים, שכן לאחר הסיוע של המגשר הצדדים מבינים זה את זה וחשים חזקים יותר מפני משברים עתידיים. כמובן שפעמים רבות מחליטים בני הזוג שהם כן מעוניינים להתגרש אך לאחר הגישור ההחלטה מתקבלת מתוך הבנה מלאה יותר של הסיטואציה. תהליך גישור הגירושין מאפשר לבני הזוג להפחית את הפגיעה הרגשית, להמשיך בחייהם במהירות רבה יותר מאשר במקרים של הגעה אל בית המשפט ולחסוך בעלויות.

מידע נוסף לקריאה: