הסכם ידועים בציבור

הסכם ידועים בציבור

הרבה זוגות בימינו שמוגדרים כידועים בציבור מחליטים לערוך ביניהם הסכם שמסדיר נושאים שונים שרלוונטיים לחייהם המשותפים, חוזה זה נקרא: "הסכם ידועים בציבור", ההסכם גם מכונה בשם: "הסכם חיים משותפים".

רובו של ההסכם עוסק בצד הכלכלי של מערכת היחסים אך ניתן להוסיף להסכם נושאים נוספים. לפני שנספק מידע בנוגע להסכם ידועים בציבור ננסה להסביר מה הפירוש של ידועים בציבור.

מה זה אומר "ידועים בציבור" ומה המטרה של הסכם ידועים בציבור?

ידועים בציבור הם בני זוג שלא נישאו וחיים יחד בשיתוף. בעבר, היו הידועים בציבור מחויבים לגור בבית אחד אך בימינו יש זוגות שמוגדרים כידועים בציבור ומחליטים לחיות בנפרד, זוגות אלו מקבלים את ההכרה בסטטוס ידועים בציבור במקרים בהם קיימים סממנים אחרים שמוכיחים שקיים ביניהם שיתוף.

[elementor-template id="916"]

לזוגות בישראל יש מניעים שונים שגורמים להם להחליט להימצא תחת סטטוס ידועים בציבור, סיבות אפשריות יכולות להיות בין היתר: חוסר רצון להינשא, חוסר אמונה, קבלת זכויות מהמדינה וחוסר יכולת להינשא בשל חוקי ההלכה.

המטרה של הסכם ידועים בציבור היא להגן על הזכויות של שני הצדדים במקרה שהם יחליטו להיפרד. מכיוון שמחלוקות בין בני זוג עלולות לגרום לכעסים, תחושת אשם וכאב שבמקרים רבים גורמים לחוסר הקשבה והכלה, רצוי לערוך את ההסכם מבעוד מועד.

מה קורה אם ידועים בציבור לא עורכים את ההסכם?

במידה שבני הזוג לא יערכו הסכם מסודר הם יהיו כפופים לחזקת השיתוף. חזקת השיתוף קובעת שהרכוש שנצבר במהלך החיים המשותפים שייך לשניהם, ולכן, במקרה שבני הזוג ייפרדו, יהיה רשאי כל אחד מהצדדים לדרוש זכויות ברכוש של הצד האחר גם אם הצד האחר רכש אותו. כל עוד יציג דורש הרכוש הוכחה ברורה לכך שהייתה לבן או לבת הזוג כוונה לשתף את הרכוש, יהיה ניתן לדרוש זכויות עבורו.

חזקת השיתוף בעייתית ביותר משום שהיא מתירה את הצדדים במצב של חוסר וודאות בנוגע לפן הכלכלי ויוצרת סיטואציה בה שניהם פגיעים – הן הצד שרכש את הרכוש ומעוניין להשאיר אותו בבעלותו, הן בצד השני שתרם למערכת היחסים בדרכים אחרות. מעבר לזאת, חזקת השיתוף לא מתאימה לכל הזוגות משום שהיא מאוד כללית.

באמצעות ההסכם שמסדיר את הפן הכלכלי ביחסים ונושאים נוספים שרלוונטיים למערכת היחסים (במידה שבני הזוג מעוניינים להוסיף אותם להסכם, כמו למשל: דמי מזונות ומשמורת ילדים), הם לא יהיו מחויבים לפעול בהתאם לחזקת השיתוף, יוכלו לקבוע את החלוקה וההסדרים האחרים ביניהם ולמנוע סכסוכים והגעה אל בית המשפט.

הסכם ידועים בציבור

יתרונות נוספים של הסכם ידועים בציבור

בני זוג שחותמים על הסכם ידועים בציבור מוכיחים נאמנות מסוימת, שכן עצם החתימה על ההסכם מפגינה שהם לא נמצאים בזוגיות בשל אינטרסים כלכליים. הדבר רלוונטי במיוחד במקרים בהם יש פער כלכלי גדול בין בני הזוג. התוצאה של החתימה על ההסכם היא תחושת ביטחון גם מבחינה כלכלית וגם מבחינה אישית.

יתרון נוסף של הסכם ידועים בציבור הוא יכולתו להגן על ילדים ממערכת יחסים קודמת או מנישואין קודמים ובכך להבטיח שהילדים יקבלו את הרכוש של הוריהם, בצורה זו ניתן למנוע סכסוכים משפחתיים בין הילדים ובני הזוג. מחלוקות מסוג אלו עלולות לפגוע בקשר בין ההורה של הילד ובין בן זוגו או בת זוגו. יתרון נוסף של הסכם ידועים בציבור הוא שההסכם מגן על הצד שקיבל רכוש במתנה או בירושה לפני הקשר. כמו כן, ההסכם מגן על מי מהצדדים שרכש דירה לפני הקשר.

אישור על הסכם ידועים בציבור

כדי לערוך הסכם ידועים בציבור רצוי מאוד לפנות אל עורך דין משפחה. עורך דין שמתמחה בתחום ינסח את ההסכם באופן שיענה על הצרכים ויגן על האינטרסים של שני הצדדים. הסכם מדויק, מקיף והגון שינוסח כראוי יוכל למנוע סכסוכים רבים בעתיד.

חשוב לדעת שידועים בציבור שחותמים על הסכם אינם צריכים לאשר אותו בבית המשפט. כל עוד שני הצדדים חתמו על ההסכם מתוך רצון, הם יהיו מחויבים מבחינה משפטית אך במידה שבני הזוג מעוניינים להעניק להסכם תוקף משפטי בדרגה גבוהה יותר הם יכולים לחתום עליו בפני נוטריון או בפני בית המשפט לענייני משפחה. הגורם המשפטי בו יבחרו בני הזוג יבטיח שהם חתמו על ההסכם מתוך בחירה חופשית והבינו את תכניו ואת ההשלכות המשפטיות שלו. יש לציין שההסכם נשאר בתוקף כל עוד בני הזוג נשארים יחד.