הסכם שלום בית – מדוע כל כך חשוב לנסח את ההסכם?

הסכם שלום בית – מדוע כל כך חשוב לנסח את ההסכם?

חלק מהזוגות שחושבים על גירושין אינם יודעים באופן וודאי שהם אכן מעוניינים להתגרש, אחרי הכל מדובר על החלטה קשה ויש הרבה מרכיבים וכמובן רגשות שנלקחים בחשבון לפני שמבצעים את הצעד המשמעותי שמוביל לגירושין. במקרים מסוימים מחליטים בני הזוג לנסות שוב ועורכים הסכם שלום בית. הסכם שלום בית מסייע לבני הזוג לנסות להמשיך בנישואין ולשמור על זכויותיהם במידה שהם יחליטו בסופו של דבר להתגרש.

מה כולל הסכם שלום בית?

במקרים בהם הזוגיות עומדת בפני פירוק אך בני הזוג מעוניינים לתת צ'אנס לנישואין ולנסות להגיע להסכמות, עליהם לרצות באמת לתקן את הקרעים. בחלק המקרים עולה חשש שמא אחד הצדדים ינצל את הניסיון לרעתו של הצד האחר כדי לשפר את מצבו במידה שיתקיימו גירושין. כדי ששני הצדדים ירגישו בטוחים ולא יחששו מפני מצב בו הצד השני ינצל את הניסיון לשוב ולחיות יחד הם יכולים לחתום על הסכם שלום בית, ואכן במקרים רבים ההסכם מסייע ומהווה פתרון הולם למצב.

הסכם שלום בית

[elementor-template id="916"]

הסכם שלום בית כולל את האופן בו עתידים בני הזוג לנהל את הזוגיות. בהסכם מפורטים התחומים עליהם בני הזוג לא מסכימים וכן הסכמות בנוגע לגירושין, נושאים אלו יכולים להיות למשל: התנהלות כלכלית, נושאים שקשורים לחינוך של הילדים, נושאים שקשורים לעבודה, זמן עם המשפחה, חלוקת מטלות, ענייני רכוש, משמורת ומזונות (במידה שבסופו של דבר יוחלט על גירושין) ונושאים אחרים.

באמצעות ההסכם יכולים בני הזוג להכין את עצמם למצב בו שלום הבית לא יצליח. הסדרת הנושאים שנוגעים לגירושין מפחיתה מהקושי ויכולה לחסוך מאבק בבית המשפט.

הכנת ההסכם בשלבים בהם בני הזוג מעוניינים לנסות שנית מאפשרת להם לכתוב הסכם שמכבד זה את זו, זאת בניגוד למצבים רבים בהם בני הזוג נמצאים בתהליך גירושין ולא תמיד לוקחים בחשבון או לא מעוניינים להתחשב בטובתו של הצד השני.

מדוע יש לקבל אישור מבית המשפט ומה קורה במקרה שהסכם שלום בית מופר?

כדי שהסכם שלום בית יחייב את הצדדים מבחינה משפטית עליו לקבל אישור מבית המשפט לענייני משפחה או מבית הדין הרבני. ברוב המקרים ניתן האישור במהירות כאשר המטרה של קבלת האישור (מעבר לכך שהוא מחייב את הצדדים מבחינת החוק) היא לבדוק שלא קיימים בו סעיפים שסותרים את תקנת הציבור וששני הצדדים מבינים מהן ההשלכות של ההסכם. לאחר קבלת האישור הוא מחייב את בני הזוג.

למרות שהאישור מחייב את בני הזוג יכול כל אחד מהצדדים להחליט שהוא מעוניין להתגרש. במידה שאחד הצדדים הפר את ההסכם בכוונה תחילה עשויות להיות לכך השלכות ומכאן שההסכם יכול להשתנות לטובתו של הצד שנפגע.

מדוע חשוב לפנות אל עורך דין גירושין כדי לנסח הסכם שלום בית?

הסכם שלום בית

גם אם נראה ששני הצדדים סומכים זה על זו ומעוניינים לתת צ'אנס נוסף לנישואין ועל אחת כמה וכמה במקרה שאחד מבני הזוג אינו חש שהצד השני מעוניין בשלום בית בוודאות (או ששני הצדדים אינם סומכים זה על זו לחלוטין) חשוב לערוך הסכם שלום בית.

כדי שההסכם ינוסח כהלכה יש להיעזר בעורך דין שמתמחה בדיני משפחה. באמצעות עורך דין שמתמחה בתחום יוכלו הצדדים לנסח הסכם מקיף וממצה שמונה את כל הסוגיות שעלולות לחבל בקשר. כמו כן, ינסח עורך הדין את כל הסוגיות החשובות אליהן יש להתייחס במקרה של גירושין. הסכם ברור שמשרת את האינטרסים של שני הצדדים יאפשר לבני הזוג להרגיש בטוחים ככל אשר ניתן, גם במקרה שבסופו של דבר הם יחליטו להתגרש.

נושאים דומים:

הסכם גירושין

גירושין בהסכמה

ניסוח הסכם גירושין