כמה עולה עורך דין גירושין?

כמה עולה עורך דין גירושין?

תהליך הגירושין קשה מהרבה בחינות ובעיקר מהבחינה הרגשית שכן בני הזוג התחתנו מתוך שאיפה לחיות את חייהם יחד וההחלטה להתגרש ממחישה את התנפצותה של השאיפה.

הפירוק המשפחתי גורם לכעסים, כאב רב וחששות מפני העתיד, כל התחושות הללו מקשות מאוד על המתגרשים ובנוסף להן עליהם להתמודד עם ההוצאה הכלכלית הגבוהה. במידה שאתם נמצאים מול תהליך גירושין חשוב שתדעו מהו מחירו הכלכלי.

המחיר הכלכלי של תהליך הגירושין

מהי כתובה?

[elementor-template id="916"]

השלב הראשון שצריכים לעבור בני זוג שמעוניינים להתגרש הוא למצוא עורך דין גירושין. פגישת הייעוץ הראשונית במסגרתה מקבלים בני הזוג מידע בנוגע למצבם המשפחתי, החובות והזכויות שלהם נעה בין 500 ₪ – 1,500 ₪ +מע"מ. לפעמים מקזז עורך הדין את מחיר פגישת הייעוץ ממחיר שירותיו, במידה שכמובן מחליטים להיעזר בשירותיו.

עלות הגירושין תלויה בעיקר בתשלום שגובה עורך הדין, תשלום זה נקרא: "שכר טרחה" (השם לא נותן תחושה טובה למקבל השירות, אנחנו מודעים לכך אך לא המצאנו אותו בעצמנו). טיפולו של עורך הדין מתרכז בתביעות הבאות: משמורת ילדים, דמי מזונות, חלוקת רכוש וסידור גט. במידה שהתביעה מוגשת לבית המשפט לענייני משפחה יהיו התביעות עבור דמי המזונות, חלוקת הרכוש ומשמורת הילדים נפרדות זו מזו.

רוב עורכי הדין גובים סכום גלובאלי שכולל: הכנה של התביעות, ניהול התביעות והופעה במספר דיונים. עלות השירות נעה בין 150,000 – 30,000 ש"ח כשלסכום שנקבע נוסף מע"מ. שכר הטרחה מושפע מהמוניטין והגודל של המשרד אך לא תמיד מעיד המחיר על טיב השירות.

יש לציין שבמידה שעורך הדין צריך להופיע בדיונים נוספים עשויה הגעתו לעלות בין 1,000 ₪ -3,500 ₪ + מע"מ לכל דיון. לתשלומים אלו עשויות להתווסף עלויות על הליכי ערעור שעלותם נעה בין 15,000 ₪- 50,000 ₪ בצירוף מע"מ, עלויות שליחים ואגרות בית משפט – כל תביעה שמוגשת דורשת מהמגישים לשלם אגרה שמחירה משתנה בהתאם לסוג התביעה והערכאה. חשוב להזכיר שכל אחד מבני הזוג צריך לשאת בעליות הללו.

איך אפשר להוזיל את העליות הגבוהות?

העלויות הגבוהות שיש לשלם עבור קבלת שירות מעורך דין עלולות לגרום לבני הזוג לחפש עורכי דין שגובים מחירים זולים. הזכרנו מקודם שמשרד עורכי דין שגובה מחיר יקר אינו מעיד על כך ששירותיו יהיו הטובים ביותר אך מנגד חשוב להיזהר ולא להתפתות ולבחור בעורך דין שגובה מחירים נמוכים באופן קיצוני. עבודתו של עורך דין גירושין דורשת ממנו להשקיע הרבה זמן, מחשבה ומשאבים רגשיים, סביר להניח שעורך דין שגובה מחיר נמוך באופן חריג לא יספק שירות מקצועי.

דרך נכונה וטובה שמסייעת לזוגות רבים להוזיל את עלויות הגירושין היא לבצע גישור. פגישת גישור עולה 1,000 ₪ + מע"מ בממוצע ובחלק מהמקרים ניתן לגבש הסכם שמקובל על שני הצדדים במספר פגישות.

כמה עולה עורך דין גירושין?

מעבר לחיסכון הגדול בעלויות, יש לתהליך הגישור יתרון משמעותי נוסף שהוא שמירה על קשר תקין בין הזוג המתגרש. ברוב המקרים מעוררים ההליכים המשפטיים הרבה כעסים, חרדות ותסכולים שפוגעים בבני הזוג ובילדיהם, בניגוד לכך – הגישור מעודד שיח הוגן ומסייע בשיקום היחסים כך שהתהליך הופך להרבה פחות קשה מבחינה רגשית ומאפשר לבני הזוג לשמור על ילדיהם.

יתרון נוסף על תהליך הגישור הוא מהירותו ויעילותו. כאשר בני זוג פונים אל בית המשפט במטרה להתגרש הם עלולים להמתין במשך שנים ולהתמלא בתחושות קשות. היעילות, המיקוד והמהירות של תהליך הגישור מאפשרים לבני הזוג לבצע את התהליך בצורה תקינה ולהמשיך בחייהם תוך מספר מפגשים.

מאמרים נוספים לקריאה: