איך להתגרש חכם?

איך להתגרש חכם?

במהלך השנים האחרונות עלה מספר המתגרשים בצורה ניכרת. אם נבחן את הסטטיסטיקות נראה שכל זוג שלישי מחליט להתגרש.

אחת הסיבות לגירושין המהירים היא שהעולם שלנו מהיר יותר מבעבר וכך גם תחלופת בני הזוג. סיבה נוספת היא שלאנשים בימינו יש הרבה פחות סבלנות מבעבר וזוגות רבים מחליטים לסיים את הקשר בלי להשקיע מאמצים רבים כדי לנסות לשקם אותו. סיבה אחרת שיכולה להשפיע על העלייה במגמת הגירושין היא שהנורמה בימינו לא מחייבת להיות נשואים כפי שהיה נהוג בעבר.

עצם העובדה שזוגות רבים מחליטים להתגרש אינה מעידה על כך שהגירושין הפכו להיות תהליך פשוט. תהליך הגירושין הינו תהליך קשה מבחינה רגשית וכלכלית ובמידה שיש לבני הזוג ילדים – הרי שהגירושין עלולים לפגוע בהם בצורה ניכרת.

[elementor-template id="916"]

מכיוון שגירושין כרוכים בהרבה קשיים, חשוב לדעת כיצד להתגרש באופן חכם – כיצד למזער את הפגיעה הנפשית והכלכלית בבני הזוג וכיצד להגן על הילדים.

איך למזער נזקים בגירושין?

תהליך גירושין שמתבצע בצורה חכמה יכול לחסוך הרבה כאב נפשי לבני הזוג ולילדים, לחסוך הרבה כסף ולאפשר לבני הזוג לעבור את התהליך ולהתחיל בחיים חדשים במהירות. השאלה היא איך ניתן להתגרש בצורה חכמה? להלן 3 טיפים שיוכלו לסייע במשימה הלא פשוטה הזו:

  1. פניה אל עורך דין – בני זוג שמגיעים אל עורך דין גירושין שמתמחה בדיני משפחה הופכים את תהליך הגירושין להרבה יותר פשוט. עורך הדין יכול לספק להם מידע בנוגע לדרכי הפעולה האפשרויות, ביניהן: גירושין בשיתוף פעולה וגישור ובני הזוג יבחרו בדרך שמתאימה להם.

לאחר שבני הזוג יקבלו את הסיוע מהגורם הנבחר ויגיעו להסכמות, יוכל עורך הדין לערוך הסכם גירושין כך שההסכם יקבל תוקף בבית המשפט. בעזרת ההסכם המסודר לא יצטרכו בני הזוג להגיע אל בית המשפט וימנעו מהם חיכוכים ותביעות בעתיד.

  1. פניה אל עורך דין משפחה שמתמחה בגישור גירושין – פניה אל עורך דין שמתמחה בדיני משפחה יחד עם גישור משפחתי תוכל לסייע לבני הזוג ליישב את המחלוקות. חשוב מאוד לפנות אל עורך דין שגורם לבני הזוג לחוש ביטחון. לאחר ההגעה להסכמות, ינסח עורך הדין את הסכם הגירושין וההסכם יקבל תוקף בבית המשפט.
  2. פניה אל מרכזי גישור גירושין – בני הזוג יכולים לפנות אל יחידות הסיוע של בית המשפט ולעבור את תהליך הגישור ללא תשלום. ביחידות אלו עובדים יועצים סוציאליים ומטפלים משפחתיים שמסייעים לבני הזוג להגיע להסכמות, לבנות הסכם גירושין ולסיים את הנישואין בצורה הולמת ומכבדת.

איך להתגרש חכם?

ומה לגבי הפן הרגשי?

גם אם בני הזוג מצליחים להגיע להסכמות ביניהם או בעזרת סיוע חיצוני של מטפל/ עובדת סוציאלית או מגשר, חשוב שהם ידאגו לפן הרגשי. גירושין שנעשים בחכמה אינם פוסחים על החלק החשוב הזה שכן רק התמודדות נכונה תאפשר לצדדים להמשיך בחייהם. להלן מספר עצות שיוכלו לסייע לבני הזוג להתמודד עם התחושות הקשות שמתלוות לתהליך הגירושין:

  • קבלה של המצב – ההבנה שהתחושות הקשות הן חלק בלתי נפרד מהגירושין חשובה ביותר. בני זוג שמתגרשים עשויים לחוש אשמה, כעס, כאב, זעם וחוסר וודאות בנוגע לעתיד. יש לקבל את התחושות הללו ולהבין שהן אנושיות ונורמליות.
  • להתאבל – גירושין הם אובדן של קשר אוהב וקרוב ומותר להתאבל עליהם. לצד תקופת האבל חשוב להציב מטרות ויעדים אליהם יהיה ניתן להתקדם.
  • מעגל קרוב – בתקופת הגירושין ולאחריה יש צורך בתמיכה מבני המשפחה ומחברים. יש להבין זאת ולא לחשוש מקבלת עזרה.
  • היכרויות חדשות – הרחבת המעגל החברתי יכולה לסייע מאוד. אפשר להצטרף לקורס מסוים וללמוד משהו חדש או לבצע כל פעילות אחרת עם אנשים חדשים.
  • שיגרה – בתקופת הגירושין ולאחריה חשוב לשמור על שיגרה – לאכול בריא, ללכת לחוגים, להקפיד על שינה מספקת, להתאמן ולבצע כל פעילות אחרת שתורמת ומכניסה למסגרת.
  • טיפול – טיפול מקצועי יכול לסייע מאוד בתקופת הגירושין. במהלך הטיפול יהיה ניתן לקבל כלים והדרכה שיסייעו למתגרשים להתמודד עם השינוי.

איך לשמור על הילדים?

איך להתגרש חכם

גירושין שמתנהלים בצורה לקויה יכולים לפגוע בילדים בצורה ניכרת כאשר התנהלות נכונה מול הילדים יכולה למזער את הפגיעה הרגשית.

למרות שתקופת הגירושין קשה מאוד להורים, עליהם לזכור להתמקד בילדיהם ולוודא שהם יודעים ששני ההורים אוהבים אותם ודואגים לכל צרכיהם גם אם הם כבר לא ביחד.

חשוב מאוד לנהל שיחה מסודרת עם הילדים – אם הפרשי הגילאים גדולים יש לדבר קודם עם הילדים הגדולים. ההורים צריכים לשדר ביטחון ולהציג עמדה מגובשת כאשר המסר הוא שהם מתגרשים זה מזו אך לא מהילדים ושהם יישארו ההורים של הילדים לנצח.

במהלך השיחה אין צורך לייפות את המצב או להאריך במילים – חשוב יותר להקשיב לילדים ולענות על שאלותיהם.

עניין חשוב נוסף הוא להישאר הצד המבוגר ולא להשתמש בילדים כדי להעביר מסרים שונים לצד השני או להשתמש בילדים בתור קלף מיקוח. כמובן שאסור להכפיש את הצד השני ולנהל מלחמות מול הילדים. הילדים צריכים להבין שהם יכולים לאהוב את שני ההורים ולא להיכנס למצב בו הם כלואים ביניהם.

המשמעות של להתגרש חכם היא להתייחס לכל הרבדים שכרוכים בגירושין – לעניינים הטכניים כמו למשל: עריכת הסכם הגירושין ולפן הרגשי במסגרתו יש לדאוג לנפש. חשוב מאוד שלא להזניח את הרגשות ולא להדחיק אותם – אלא להכיר בהם ולהתמודד עמם.

כמובן שיש להקפיד על אופן ההתנהגות עם הילדים ולשדר להם שגם אם ההורים מתגרשים, הם עדיין אוהבים אותם ודואגים להם.

התנהלות נכונה מול הילדים תגרום להם להתייחס לגירושין כחלק מהחיים, שאינם מושלמים,  בצורה זו הגירושין יהיו פחות טראומטיים והפגיעה בילדים תצטמצם.

קראו עוד –