כמה עולה לפתוח תיק ברבנות לגירושין?

כמה עולה לפתוח תיק ברבנות לגירושין?

כשבני זוג מעוניינים להתגרש עליהם לפתוח תיק ברבנות, שכן רק הרבנות יכולה לעסוק בסידור הגט. לאחר שבני הזוג פונים אל בית הדין הרבני, עשוי תהליך הגירושין להתחיל. קראו עוד על גירושין ברבנות >

אחת השאלות שעולות בקרב בני זוג שמעוניינים להתגרש נוגעת לעלות פתיחת תיק גירושין. בהמשך המאמר תינתן תשובה לשאלה זו, אך לפני כן יוצג הסבר בנוגע לשני המצבים הבאים – מצב בו שני בני הזוג מסכימים להתגרש ומצב בו אחד הצדדים מעוניין להתגרש והצד השני מסרב לכך.

הסכמה וחוסר הסכמה לגבי גירושין

במקרים בהם שני בני הזוג מעוניינים להתגרש, יהיה תהליך הגירושין פשוט באופן יחסי. במקרים אלו יגישו בני הזוג טופס בקשה לגירושין. במידה שהצדדים יגיעו להסכמות הם יערכו הסכם גירושין ויגישו אותו לבית הדין הרבני לצורך קבלת אישור. ברוב המקרים, כל עוד שני הצדדים מסכימים להתגרש, יאשר בית הדין הרבני את בקשתם למתן גט.

[elementor-template id="916"]

במקרים בהם רק אחד מהצדדים מעוניין להתגרש והוא מגיש תביעת גירושין, הרי שתהליך הגירושין הופך להיות מורכב יותר מאשר במקרים בהם שני הצדדים מגיעים להסכמה בנוגע לגירושין. במצב בו אחד הצדדים החליט להגיש תביעת גירושין, עליו להציג עילה לגירושין. כמו כן, על אותו צד לציין האם יש לבני הזוג ילדים משותפים והאם בוצע ניסיון להגיע לשלום בית.

במצבים בהם אחד הצדדים מסרב לתת לצד השני גט (סרבנות גט), עלול הליך סידור הגט להמשך הרבה מאוד זמן ולעורר תחושות קשות בקרב הצד שמעוניין לסיים את הנישואין.

כמה עולה לפתוח תיק ברבנות לגירושין?

מה זה אומר סרבנות גט? מה עושים במקרה של סרבנות גט?

כפי שצוין – המשמעות של סרבנות גט היא שצד אחד מעוניין בגירושין בעוד הצד השני מסרב להיפרד. במקרים אלו קשה מאוד לתבוע גט, שכן לפי ההלכה היהודית, לא ניתן להתגרש ללא הסכמה של שני הצדדים.

כדי לאפשר את הגירושין, עשויה הרבנות לבחור בדרכי פעולה שונות. לפעמים יחליט בית הדין הרבני שבני הזוג צריכים לנסות להגיע למצב של שלום בית בטרם יתקיים דיון נוסף. במקרים אחרים, עשויה הרבנות להטיל סנקציות כלכליות על בן הזוג שמסרב לתת את הגט. המטרה של הטלת הסנקציות היא לגרום לצד המסרב לתת את הגט. במקרים בהם הסיבה להגשת התביעה חמורה, כמו למשל במקרה שהצד שמעוניין להתגרש מגיש את התביעה משום שהצד השני נוהג באלימות, יכול בית הדין הרבני לתת גט בלי לקיים דיון נוסף.

אז כמה עולה לפתוח תיק ברבנות?

פתיחת תיק גירושין ברבנות כרוכה בעלות של 251 ₪. מדובר על אגרה ממשלתית שבני הזוג צריכים לשלם לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני. התשלום ניתן לבית המשפט בו ייערכו הדיונים. יש לציין שהאגרות משתנות מדי תקופה, בשל כך יש לבדוק מהי העלות כאשר פותחים את התיק. ניתן לפנות אל "ועדת אגרות" במקרים בהם בני הזוג מתקשים לשלם את האגרה, במצבים אלו על בני הזוג להציג מסמכים שמעידים שהם מתקשים לשלם את מחיר האגרה.

לצד תשלום האגרה בעת פתיחת התיק, צריכים בני הזוג לשלם אגרות נוספות על תביעות. כל תביעה כרוכה בתשלום אגרה. מחיר האגרה משתנה בהתאם לתחום התביעה. תביעה לשלום בית למשל תהיה כרוכה בתשלום אגרה של 316 ₪ בעוד צו מניעה להברחת רכוש יהיה כרוך בתשלום אגרה של 274 ₪.

כמה עולה לפתוח תיק ברבנות לגירושין?

קבלת ייעוץ וליווי מעורך דין שמתמחה בדיני משפחה – מדוע זה כל כך חשוב?

פתיחת תיק ברבנות כרוכה בתשלומים שעשויים להקשות על חלק מבני הזוג, אך הקושי הגדול ביותר הוא הקושי הנפשי שנגרם בשל התהליך. פירוק נישואין ועוד יותר מכך – פירוק כל התא המשפחתי, עשוי לפגוע בבני הזוג ובילדיהם בצורה ניכרת.

לצד הופעת הרגשות הקשים שיכולים להיות: תסכול, אשמה, כעס, חוסר אונים וכאב, יש לפעול בצורה מחושבת ולבצע פעולות פרקטיות, כמו למשל: לערוך הסכם גירושין בצורה מדויקת ומפורטת.

מכיוון שהתהליך מורכב וקשה, חשוב מאוד לפנות אל עורך דין שמתמחה בדיני משפחה. עורך דין גירושין שמתמחה בתחום יוכל להדריך את הצדדים, לספק מידע בנוגע לתהליך, לזרז את הגירושין ולאפשר לבני הזוג (אם לשניהם או לצד שהיה מעוניין להתגרש ולא קיבל גט) לפתוח דף חדש.