תביעת גירושין- על התהליך המורכב

תביעת גירושין – על התהליך המורכב

כשבני הזוג לא מצליחים להגיע להסכמות בנוגע להסכם הגירושין מתבררות המחלוקות ביניהם בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. ההגעה אל בית המשפט מתבצעת רק לאחר שנראה שאין לבני הזוג יכולת להגיע להסכמה ושהם צריכים גורם חיצוני כדי לבצע את התהליך וכדי להגיע לפשרות.

פתירת המחלוקות באמצעות גישור הייתה מאפשרת לשניים לקיים משא ומתן ולשמור על מערכת יחסים תקינה במשפחה. כמו כן, יכלה הפנייה לגישור לחסוך עלויות גבוהות. במילים אחרות – ההגעה אל בית המשפט –בין אם מדובר על בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה עלולה לגרום לנזקים קשים, אך אם אין ברירה לא ניתן להימנע מכך ויש להגיש תביעת גירושין.

ממה מורכבת תביעת גירושין?

ברוב המקרים מורכבת תביעת הגירושין ממספר סעיפים, סעיפים אלו הינם:

[elementor-template id="916"]
  • משמורת הילדים – לרוב, עוברים הילדים של בני הזוג לחזקת האם כאשר נקבעים לאב הסדרי ראיה, הסדרי הראיה הם המועדים הקבועים בהם האב ייפגש עם ילדיו. אפשרות אחרת היא לקבוע משמורת משותפת, במקרים אלו יהיו הילדים בחזקתם של ההורים באופן שווה.
  • מזונות – במקרה שהמשמורת מלאה והילדים נמצאים בחזקת האם יהיה על האב לשלם דמי מזונות. סכום דמי המזונות צריך לספק את צרכי הילדים ולהתאים להכנסה של האב כדי למנוע ממנו להגיע למצב של קשיים כלכליים. אם המשמורת משותפת ישלמו ההורים על המזונות כאשר התשלום יקבע בהתאם ליכולת הכלכלית של כל אחד מהם.
  • חלוקת רכוש – הרכוש המשותף שנצבר על ידי בני הזוג במסגרת הנישואין צריך להתחלק ביניהם בעת הגירושין. במידה שאחד מהשניים רכש או קיבל רכוש לפני הנישואין יכול הרכוש להיחשב למשותף, אך לשם כך יש להוכיח שהרוכש או מקבל הרכוש תכנן לשתף אותו עם בן או בת הזוג.
  • סידור גט – סידור גט מתבצע בבית הדין הרבני. במקרים בהם יש הסכמה בנוגע לגירושין הופך התהליך למהיר אך במצבים בהם אחד מהשניים מתנגד לגט הופך התהליך למורכב שכן לא ניתן לקבל גט ללא הסכמתם של הצדדים. כדי לאפשר את קבלת הגט יכול בית המשפט להפעיל סנקציות על הצד שמסרב, כמו למשל: לאסור עליו לצאת מהארץ, למנוע ממנו לעבוד במשרות מסוימות, לשלול את רישיון הנהיגה שלו ולהטיל עליו מאסר.

עיתוי הגשת תביעת הגירושין

המצב המשפטי-חברתי בארץ הוביל לסיטואציה בה יש השפעה לזמן הגשת התביעה ולצד שמגיש את התביעה, במקרים אלו יש לצד שמקדים להגיש את התביעה הרבה יתרונות. ראשית, יש לציין את עניין מרוץ הסמכויות שקובע באיזה בית משפט יתקיים הדיון – בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. הדיון ייערך במקום בו התביעה הוגשה חוץ ממקרים בהם מחזיק בית הדין הרבני בסמכות בלעדית. לכל אחד מהמוסדות יש תפיסה אחרת שעשויה להשפיע בצורה ניכרת על תוצאות התביעה. מעבר לזאת, יש לתובע הראשון יתרון כלכלי משום שלרוב, אם התובע מפסיד בדיון יאלץ הנתבע לשלם על הוצאות המשפט.

יתרונות של הגשת תביעת גירושין

כפי שצוין בהתחלה – בני זוג שמעוניינים להתגרש יכולים להגיע אל בית המשפט רק לאחר שניסו לפתור את הסכסוכים בעצמם אך לא הצליחו בכך.

תביעת גירושין יכולה לסייע לבני הזוג שמעוניינים להתגרש לבצע את התהליך וליישב את המחלוקות. פסיקתו של בית המשפט מחייבת את שניהם ובמידה שאחד הצדדים לא פועל לפי ההחלטות שהתקבלו הוא עובר על החוק ומבצע מעשה פלילי. כמו כן, יכול בית המשפט לנקוט באמצעים שמטרתם להבטיח את מימושו של פסק הדין.

החשיבות הרבה של פנייה לעורך דין מקצועי שמתמחה בתחום

במידה שאתם מעוניינים להגיש תביעת גירושין חשוב שתפנו אל עורך דין שמתמחה בתחום הגירושין. עורך דין גירושין מנוסה יוכל לסייע לכם לאורך כל התהליך.

חוזה הגירושין הינו מורכב ורגיש, עליו להסדיר היבטים חשובים שמשפיעים על בני הזוג והילדים ולהתחשב בגורמים נוספים. עורך דין מקצועי ובעל ניסיון שמתמחה בגירושין יוכל להבין את הצרכים של הלקוח ולסייע לו לעבור את התהליך הקשה והמורכב בצורה הטובה ביותר.