מה לעשות כאשר האישה לא נותנת גט?

מה לעשות כאשר האישה לא נותנת גט?

כדי שבני זוג יהודים יוכלו להתגרש בישראל, יש צורך בגט. לצערנו, לא תמיד מצליח הצד שמעוניין לקבל גט להשיג את מבוקשו ולהביא לסיומם של הנישואין. במקרים אלו, של סרבנות גט, כבול הצד שמעוניין להיפרד לקשר הנישואין.

למרות שברוב המקרים הבעל מסרב לתת את הגט לאשה, ישנם מקרים בהם האשה אינה נותנת את הגט לבעל. מעניין ואף מקומם לדעת שעד המאה ה-12 יכול היה הגבר לגרש את אשתו ללא הסכמתה, אך כפי שצוין – בימינו, ניתן להתגרש רק לאחר ששני בני הזוג מסכימים להיפרד.

במקרים בהם אחד הצדדים לא מסכים לתת גט ולשחרר את הצד השני מהנישואין, יש צורך בהתערבות של בית הדין הרבני. בסמכותו של בית הדין הרבני לפעול ב-3 דרכים: בית המשפט יכול להמליץ לבני הזוג על גירושין – לתת גט או לקבל גט, להחליט שאחד הצדדים צריך לקבל את הגט או לתת גט או לכפות קבלת גט או מתן גט על אחד הצדדים. במקרה שבית הדין הרבני מחליט לכפות על אחד הצדדים לתת או לקבל גט, הוא רשאי להפעיל סנקציות מסוימות.

ליצירת קשר: ניתן להשאיר פנייה או לחייג למספר 052-9787213

מה לעשות כאשר האישה לא נותנת גט?

מה קורה במצב שבו האשה מסרבת לתת גט?

במקרה שמדובר על אשה שמסרבת לתת גט, יצטרך הבעל להוכיח שקיימות סיבות שמצדיקות גירושין. רק אם קיימות סיבות מוצדקות, יורה בית הדין הרבני על גירושין.

עילות מוצדקות לגירושין יכולות להיות: מחלה פיזית, מחלת נפש או מום שמונעים מהאשה לקיים יחסי מין עם בעלה, חוסר יכולת להרות ועקרות (גם אם בני הזוג נשואים במשך עשור). סיבות נוספות שיכולות להוות סיבות מוצדקות לגירושין הן מצבים בהם האשה אינה מצייתת לחוקי הדת וגורמת לבעלה לפעול כמוה, מצבים בהם האשה מתעללת בבעל מבחינה פיזית או נפשית ובגידה.

הבדלים בין מסורבת גט למסורב גט

מצבו של גבר מסורב גט טוב הרבה יותר ממצבה של אשה מסורבת גט. אחד ההבדלים בין מסורב גט ובין מסורבת גט הוא שאשה מסורבת גט לא יכולה להתחתן עם גבר אחר. לעומת זאת – גבר שלא קיבל גט מאשתו, יכול לקבל היתר ולהינשא לאשה אחרת.

מעבר לזאת, במקרה שאשה מסורבת גט ניהלה רומן במהלך הנישואין, היא לא תוכל להתחתן עם אותו גבר. במידה שהיא תלד ילדים לגבר עמו נוהל הרומן, ייחשבו הילדים לממזרים. בניגוד לכך – גבר מסורב גט רשאי להימצא בזוגיות עם אשה אחרת בעודו נשוי. הגבר יוכל להתחתן עם האשה לאחר שהוא יתגרש, כאשר הילדים שלו ושל האשה החדשה לא ייחשבו לממזרים.

מה לעשות כאשר האישה לא נותנת גט?

אילו סנקציות ניתן להטיל על סרבנית גט?

כאשר מדובר על אשה מסורבת גט, יהיה ניתן להטיל סנקציות על הבעל באמצעות קבלת אישור מבית הדין האזורי. בניגוד לכך – במקרה שמדובר על סרבנית גט, יהיה על הבעל לקבל אישור מנשיא בית הדין הרבני הגדול. רק לאחר קבלת אישור מנשיא בית הדין הרבני הגדול, יהיה ניתן להטיל סנקציות על האשה.

הסנקציות שניתן להטיל על סרבנית גט כוללות בין היתר: צו עיכוב יציאה מישראל, הגבלת שימוש בחשבון בנק, שלילת רישיון הנהיגה, מאסר וסנקציות נוספות.

במקרים בהם הסרבנות עשויה לקבל הכרה בתור עילה לתביעה נזיקית, יכול הבעל לתבוע פיצויים. באחד המקרים בהם האשה סירבה לתת גט לבעלה, הורה בית המשפט על תשלום פיצויים לבעל בגובה של 200,000 שקלים.

כמו כן, יכול הבעל לבצע פעולות שונות במטרה למנוע מהאשה לקבל רכוש. לפי חוק יחסי הממון, רשאי בית המשפט למנוע מסרבן גט לקבל חלק מהרכוש. הרכוש יינתן לסרבן רק במקרה שהוא יסכים לגט.

במידה שהבעל חויב לשלם מזונות לאשתו, הוא יכול להגיש בקשה לביטול המזונות מהיום בו הוא ביקש גט.

במקרים נדירים, יכול הבעל להגיש בקשה לשאת אשה אחרת. כשהאשה מסרבת לתת גט לאורך זמן רב, עשוי בית המשפט לאשר את הבקשה.

מצב בו האשה אינה נותנת גט הינו מורכב ביותר. כדי להתנהל בצורה נכונה ולמצוא את דרך הפעולה היעילה ביותר, חשוב לפנות אל עורך דין משפחה שמתמחה בסרבנות גט ולקבל יעוץ והכוונה לאורך כל הדרך.

עוד באתר:

גירושין וסרבנות גט

מתי ניתן לחייב בגט

כפיית גט

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
עורך דין גירושין

עורך דין גירושין

מתמחה במגוון דיני המשפחה וגירושין, לרבות הסכמי גירושין, הסכמי ממון, צוואות ועוד.

לקבלת ייעוץ ללא התחייבות, חייגו: 052-9787213
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

כל הזכויות שמורות – אין להעתיק תוכן ללא אישור מפורש מבעלי האתר.

חברים שלנו ברשת:
עורך דין פלילי – מנשה רון
עורך דין גירושין – יונית גזל

Call Now Button052-9787213