מהם ידועים בציבור ומהן הזכויות שלהם?

מהם ידועים בציבור ומהן הזכויות שלהם?

ידועים בציבור הם זוגות שלא התחתנו ברבנות ולא התחתנו בטקס אזרחי בחו"ל. זוגות אלו מקיימים משק בית ביחד, חלקם מגדלים גם ילדים משותפים.

ההבדל בין זוגות נשואים ובין זוגות ידועים בציבור מעלה את השאלה "האם יש הבדלים בין הזכויות של זוג נשוי ובין הזכויות של ידועים בציבור?", שכן ידוע שזוגות נשואים נהנים מזכויות שונות.

לשמחתם של רבים, ההבדל בין זוגות נשואים ובין זוגות ידועים בציבור אינו גדול, זאת למרות הכפייה הדתית בישראל – ממנה לא ניתן להתעלם, שכן המדינה אינה מכירה בבני זוג שלא התחתנו ברבנות.

ליצירת קשר: ניתן להשאיר פנייה או לחייג למספר 052-9787213

מהם ידועים בציבור ומהן הזכויות שלהם?

אז מהם הזכויות של ידועים בציבור?

להלן הזכויות של ידועים בציבור בחלוקה לתחומים:

  • ביטוח לאומי – מבחינת הביטוח הלאומי, לא קיים הבדל בין ידועים בציבור ובין זוגות נשואים. במידה שחלילה אחד מבני הזוג נפטר, יקבל הצד השני קצבה חודשית מהביטוח הלאומי. כמו כן, יינתנו קצבאות ילדים ודמי לידה ליולדת.
  • ירושה – במדינת ישראל ניתנת עדיפות לצוואה שנכתבה. במידה שהמוריש לא ערך צוואה – יינתנו הזכויות על העיזבון לבן/ בת זוגו של הנפטר. במילים אחרות – החוק זהה במקרה של זוג נשוי וידועים בציבור.
  • נכסים – במקרה שצד אחד מבני הזוג שידועים בציבור קיבל מהצד השני דירה או קרקע בירושה, יהיו זכויותיו זהות למקרה בו היו בני הזוג נשואים.
  • ילדים – לילדים של זוגות ידועים בציבור ולילדים של זוגות נשואים יש את אותו מעמד. במקרה שזוג ידועים בציבור החליט להיפרד, יהיה על הצדדים לקבוע מי יהיה ההורה המשמורן ולאיזה צד יקבעו הסדרי ראייה ותשלום דמי מזונות – בדיוק כפי שיהיה על זוגות נשואים לפעול.
  • משכנתאות והלוואות – זוגות נשואים מקבלים סיוע כספי זהה לזוגות ידועים בציבור במימון שכר דירה ומשכנתה. הסיוע נקבע לפי מספר השנים של הזוגיות. גם הבנקים מתייחסים לזוגות ידועים בציבור ולזוגות נשואים באופן שווה מבחינת מתן הלוואות.

האם יש לידועים בציבור זכויות שאין לזוגות נשואים?

לזוגות ידועים בציבור יש יתרונות מסוימים. אחד היתרונות הוא שדווקא בגלל שהחוק לגבי ידועים בציבור מעט עמום ולא מפסיק להשתנות, יכולים הצדדים לקבל נקודות זיכוי במס הכנסה. דוגמה לכך היא מצב בו אשה נישאה בחתונה אזרחית והקימה משפחה. אותה אשה יכולה לקבל זיכוי מס משום שהיא רשומה בתור רווקה עם שני ילדים, זאת למרות שהיא רושמת בטופס 101 שיש לה בן זוג.

כמו כן, נהנים זוגות עם עסק משותף מהפחתה בתשלום המס. הסיבה להפחתה בתשלום המס היא שהצדדים מדווחים על הכנסותיהם בנפרד. נוסף על כך, במקרה שאם לילדים מנישואים קודמים ידועה בציבור, היא עשויה לקבל נקודת זיכוי משום שהיא נחשבת לאם חד הורית. מקרה אחר נוגע להחזרי מס: במצב בו אשה התאלמנה ומקיימת זוגיות עם אדם אחר ללא נישואין ברבנות, היא עדיין תקבל את אותן הקצבאות שמגיעות לה. במקרה שהאשה הייתה נישאת, היא לא הייתה מקבלת את הקצבאות.

בנוגע למזונות לאשה ניתן לראות יתרון וחיסרון (יתרון לגבר וחסרון לאשה), שכן במצב בו בני זוג ידועים בציבור נפרדים, לא יחויב הגבר לשלם מזונות לאשה.

מהם ידועים בציבור ומהן הזכויות שלהם?

ומה ידועים בציבור מפסידים?

לצד היתרונות של היות בני הזוג ידועים בציבור, יש למעמד גם חסרונות משום שאין למעמד הגדרה רשמית. מכיוון שאין לידועים בציבור הגדרה רשמית, עשויים עניינים שונים להפוך להיות מורכבים יותר מאשר במקרה של זוגות נשואים.

אחד הקשיים עמם נאלצים ידועים בציבור להתמודד הוא הצורך להוכיח שהם מקיימים זוגיות שתואמת לגוף מסוים. במקרה שבני הזוג מעוניינים לקבל זכויות מהביטוח הלאומי, עליהם להגיש טפסים שונים, לצרף תמונות ולרשום פרטים של אנשים שיכולים להעיד שהם נמצאים בזוגיות.

מצב אחר יכול להתרחש במקרה שאחד הצדדים התפטר מעבודתו כדי לעבור לגור עם הצד השני, במקרה זה הוא לא יקבל פיצויים. בניגוד לכך – אם היה מדובר על זוג נשוי, היה אותו הצד שעבר לגור עם בן/ בת הזוג זכאי לקבל פיצויים.

מקרה נוסף שיכול להקשות על זוגות ידועים בציבור הוא מצב בו הגבר מעוניין לאמץ את בנה של בת זוגו מנישואין קודמים. כדי שהחוק יכיר בו בתור אב מאמץ, יהיה על בני הזוג להירשם, ככל הנראה, כזוג נשוי.

נוסף על כך, במקרה שחלילה אחד מבני הזוג נפטר, עשויות חברות הפנסיה להקשות על קבלת הכספים. במקרה שהזוג היה נשוי, הייתה מועברת הפנסיה באופן אוטומטי לבן/ בת הזוג.

קושי נוסף נוצר במקרים בהם בני הזוג מעוניינים להיפרד. משום שאין תהליך רשמי לפרידה, עלולה ההגנה על הצד שנפגע להיות חלשה יותר. נוסף על כך, יהיה קשה יותר לבן זוג ידוע בציבור לקבל זכויות על נכסים משותפים או רכוש משותף.

עוד באתר:

הסכם ידועים בציבור

משמורת משותפת ומזונות

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
עורך דין גירושין

עורך דין גירושין

מתמחה במגוון דיני המשפחה וגירושין, לרבות הסכמי גירושין, הסכמי ממון, צוואות ועוד.

לקבלת ייעוץ ללא התחייבות, חייגו: 052-9787213
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

כל הזכויות שמורות – אין להעתיק תוכן ללא אישור מפורש מבעלי האתר.

חברים שלנו ברשת:
עורך דין פלילי – מנשה רון
עורך דין גירושין – יונית גזל

Call Now Button052-9787213