עורכי דין לענייני משפחה

מגפת הקורונה: כיצד היא תשנה את הסדרי הראייה ותשלום המזונות?

בשנים האחרונות היינו עדים לסדרה של חוקים ופסיקות של בית המשפט העליון, שנועדו לעודד את שני ההורים לראות יותר את ילדיהם. מזונות של בן זוג שאינו משמורן הופחתו, כאשר הילדים שהו מספר רב יותר של פעמים בשבוע בביתו. הורים גרושים שאחד מהם נמצא מעבר לים, קיבלו את הזכות לראות את ילדיהם יותר, כאשר תבעו זאת מבית המשפט, ומצבם הכלכלי של כל אחד מבני הזוג נבדק לעומק בקביעת דמי המזונות ללא קשר למין ההורה. כעת, כאשר מגפת הקורונה מתפשטת בעולם, נגלה את ההשלכות גם על הזוגות הגרושים.

חופשת הפסח מעבר לים

הורים רבים תכננו לקחת את בני המשפחה לנופש מעבר לים. כרטיסי הטיסה והמלון הוזמנו מראש וגם הילדים מהנישואין הקודמים עמדו להצטרף לטיסה. יעד הטיסה אינו נכלל (עדיין) ברשימת המדינות שבהן התפרצה המחלה, והזוג אינו רואה כל סיבה לבטל את הטיסה. בסיטואציה הזו, ההורה המשמורן של הילד עשוי להתנגד ליציאתו מהארץ, מתוך חשש ממשי להדבקות במהלך הטיסה או בזמן החופשה. האם הוא רשאי להביע את התנגדותו?

ילד עד גיל שמונה עשרה נמצא עדיין באחריות ההורה המוגדר כמשמורן. לכן, אם הוא מסרב לטיסה של הילד או הנער לחופשה, החוק מאפשר סנקציות כמו מניעת הוצאת דרכון או צו עיכוב יציאה מהארץ. עם זאת, כמו בנושאים רבים אחרים הנלווים לגירושין, מוטב לפתור את הקונפליקט בדרכים אחרות ולהשתמש בסנקציות החוקיות רק כמפלט אחרון.

[elementor-template id="916"]

דמי המזונות של אב תלויים בהכנסות של מוצרים מסין

השפעה נוספת שאנו עשויים לראות בתקופה זו היא ירידה מהכנסות של עסקים קטנים, המתבססים על יבוא מוצרים מסין שמתעכבים. מפעלים רבים במדינה האסייתית נסגרו או מתפקדים בצורה חלקית. הן מותגים מובילים (כמו מותגי הלבשה ואופנה, משקפי שמש וחברות אחרות) והן עסקים קטנים מגלים כי שרשרת האספקה שלהם נפגעת ומחפשים מקורות אחרים. אם ההכנסה של אותו אב נפגעה למספר חודשים, יתכן והוא יכול לגשת לבית המשפט, בסיוע עורכי דין לענייני משפחה כדי לקבלת הפחתה זמנית, עד שהכנסותיו יחזרו למדרגה הקודמת. חשוב, עם זאת, לזכור כי ההוצאות על הילדים אינן פוחתות, וכדאי לשמור את הבקשה הזו למצבים קיצוניים שבהם הכנסתו של האב השתנתה באופן משמעותי.

בידוד ביתי

הסיטואציה האחרונה עדיין לא נפוצה מאד בישראל, אך אם המגפה תמשיך ותתפשט, היא עשויה להיות רלוונטית לזוגות רבים. מה אם הילד או ההורה חשוד שנשא או נגוע במחלה ונמצא בבידוד ביתי לשבועיים? מה יקרה אם חלילה אחד מבני המשפחה חלה? הסדרי הראייה בסיטואציה הזו יהיו מורכבים מאד. אם הילדים לא שהו בקרבת ההורה שחשוד כנשא הם כמובן לא יוכלו לראות את אותו הורה. ילד שחשוד כנשא יצטרך לשהות באחד הבתים למשך כל התקופה, מבלי לעבור לבית של ההורה השני. בתקופה זו, כמובן, עיקר הנטל הכלכלי יהיה על ההורה שבביתו ישהה הילד, ולכן עשויים להידרש מזונות נוספים אם הילד שהה אצל ההורה המשמורן או הפחתה במזונות אם הילד שוהה אצל ההורה שאינו משמורן.

לסיכום, מגפת הקורונה עומדת להשפיע על היבטים רבים בחיים ובין השאר גם לשנות את ההסדרים הקבועים בין זוגות גרושים. אם אתם בסיטואציה זו מומלץ להיוועץ בעו"ד מומחה לענייני משפחה, ולגלות כיצד השינויים הללו עשויים להשפיע גם עליכם.